Ponownie poruszamy bardzo szeroki temat dotyczący planów treningowych i startowych , mówiąc troszkę inaczej jak przetrwać sezon bez kontuzji. Oczywiście trudno zagwarantować sobie że wykonamy nasz plan treningowy i startowy w tym sezonie , ale możemy w znaczący sposób zminimalizować ryzyko wyłączenia nas z cyklu treningowego

W jaki sposób i czy jest to możliwe , przecież są to rzeczy niezależne od nas ?

W naszej poradni ortopodologii, prowadzimy bardzo szczegółowe badania oceniające kompleksowo postawę ciała , układ całego łańcucha miesniowo kostnego zarówno statycznie, wykorzystując nowoczesne oparte na analizie komputerowej metody oceny jak videografia, posturografia czy barografia, a także dynamicznie w ruchu, wykorzystując komputerową wizualizacje postawy biegacza ze szczegółową analizą koordynacji nerwowo mięśniąwej oraz symetrii ruchu.

Jeśli w wyniku przeprowadzonych badań wykryjecie predyspozycje do urazów najczęściej występujących w danej dziedzinie sportu czy rekreacji to co dalej.?

W znakomitej większości wystarczą ukierunkowane ćwiczenia rozciągające lub wzmacniające wyznaczoną podczas badań grupę mięśniową, lub stabilizujące osłabiony staw, i zalecenie żeby podczas rozgrzewki zwracać szczególną uwagę na określony w badaniach deficyt. Najczęściej urazy jakie zaobserwowaliśmy u przebadanych biegaczy , siadkarzy i piłkarzy to zaburzenia w obrębie stawów skokowych oraz ich następstwa w stawach kolanowych, miednicy oraz kręgosłupie. Gdyby oceniono wcześniej układ ruchu a także skłonności genetyczne np. do płaskostopia i w tym wypadku zastosowano odpowiednie indywidualne wkładki korygujące stopę podczas wysiłku można by z pewnością uniknąć nieprzyjemnych doznań podczas treningu i rozczarowań podczas zawodów.

Czy mógłby Pan podać jakiś przykład w którym udało się poprzez wcześniejszą ocenę uniknąć nieprzyjemnych urazów.

Pacjent amatorsko trenował i uczestniczył w wielu biegach ulicznych oraz crosach terenowych. Regularnie co roku w około 3/4 sezonu odczuwał ból wzdłuż bocznej części podudzia promieniujący do kostki wewnętrznej i stawu skokowego, Postawiona diagnoza to zespół mieśnia piszczelowego połączony z bólem kolana i stawu skokowego. Przez ostatnie sezony leczony objawowo w kierunku zmniejszenia bólu korzystając z opieki fizjoterapeuty. Trafił do naszej poradni ortopodologii gdzie zaczęliśmy leczenie od znalezienia przyczyny przeciążania tego mięśnia. Okazało się że Pacjent ma asymetryczne płaskostopie któremu towarzyszy koślawienie jednej pięty, w wyniku tego złe ustawienie kolana oraz miednicy i powtarzające się bóle kręgosłupa po wysiłku. Zastosowaliśmy wkładki korygujące skonstruowane indywidualnie i projektowane w systemie trójwymirowego 3D z materiałów elastycznych termoformowalnych w których od 3 lat trenuje i bierze udział w zawodach z powodzeniem, bez obawy o swój piszczelowy przedni. Znajdźmy przyczynę bólu a wyleczymy a nie zaleczymy.

Czy w takim razie nieprzemyślane uprawianie biegów rekreacyjnych może być niebezpieczne dla nas.?

Niestety tak – oczywiście jest to stosunkowo mały odsetek ludzi czynnie spędzających wolny czas którym dana dyscyplina zaszkodziła, ale chyba nikt z nas nie chciałby znaleźć się w tej grupie. Dlatego warto jest poznać swoje możliwości i ograniczenia przeprowadzając godzinne badania w poradni ortopodologicznej. Znamy już osoby u których zdiagnozowaliśmy np. funkcjonalny skrót kończyny który podczas codziennego funkcjonowania nie stanowił dla niej problemu , ale przy wzmożonym wysiłku i obciążeniu powodował stałe bóle i zniekształcenia strukturalne które zaczeły dawać o sobie znać już w życiu codziennym.

 

Mieliśmy dość dużo pytań nawiązujących do wywiadu „stopy seniora” dotyczących powstawaniu i leczenia haluksów ich leczenia i profilaktyki u dzieci i młodzieży. Czy można w następnych wywiadzie omówić właśnie ten temat ? Dziękuję bardzo i zachecam do zadawania pytań drogą mailową kontakt@ortopodologia.com.pl

 

POSŁUCHAJ WYWIADU