Jest to bardzo ogólne pojęcie, nie określające konkretnej jednostki chorobowej ale zespół dolegliwości i zmian strukturalnych składających się na określenie Stopy Geriatrycznej czy Stopy Seniora

 

Jak możemy rozpoznać samemu, że powinniśmy zacząć zwracać szczególną uwagę nie tylko na wygląd naszych stóp ale i na ich kondycje?

Z naszych badań wynika że w zdecydowanej większości po 50 roku życia zaczynamy odczuwać konsekwencje zaniedbań, będących powodem bólów i dolegliwości ze strony stawu skokowego , pięty, śródstopia, powstawania bolesnych modzeli i nagniotków, czy haluksów. U dzieci , do 3 roku życia ślady pozostawione na kafelkach po kąpieli prawie zawsze będą pełne , płaskie ale jeśli towarzyszy temu znaczne koślawienie pięt a zwłaszcza ich asymetria to jest to powód do niepokoju , u dorosłych , zdzieranie obcasów obuwia , z jednej lub drugiej strony, nawracające obrzęki kostek oraz stawu skokowego, bóle pięty, narastające modzele i odciski, bóle i zaczerwienienie okolicy haluksa, często na początku tłumaczone złym obuwiem. To są sygnały do profesjonalnej diagnozy, w Poradni ortopodologicznej.

 

Czy wcześniej możemy temu skutecznie zapobiegać ?

Oczywiście , profilaktyka i ewentualne wczesne leczenie wczesnych objawów, pozwoli nam utrzymać sprawność naszych stóp o wiele lat dłużej niż wskazany w naszych badaniach wiek.
Proszę mi uwierzyć że ból stóp , bez względu z jakiego powodu , potrafi zdecydowanie ograniczyć lub wręcz uniemożliwić nam aktywność ruchową .
Oczywiście dla młodszego pokolenia, stopa geriatryczna nie istnieje, tak jak nie istnieje wiek 50 lat, ale proszę pochodzić jeden dzień z maleńkim kamyczkiem w bucie....... !
Warto więc zadbać o stopy wcześniej.

 

Czy indywidualne wkładki ortopedyczne oraz specjalistyczne ćwiczenia skutecznie eliminują lub zapobiegają wadą stóp w przyszłości ?

Proszę pamiętać że stopę możemy z powodzeniem kształtować do zakończenia wzrostu kostnego a więc 18 – 20 lat , oczywiście zakładając że szczegółowa diagnoza , a więc nie tylko stwierdzenie ze Pacjent ma płaskostopie lub koślawość pięt ale przede wszystkim znalezienie przyczyny tej dysfunkcji, warunkuje nam sukces terapii. W późniejszym okresie pozostaje nam dbanie o to aby wada nie pogłębiała się i miała jak najmniejszy wpływ na naszą postawę i komfort.

Indywidualne wkładki oraz ćwiczenia projektowane są uwzględniając nie tylko odpowiedni , kształt dostosowany do każdej stopy osobno i antyalergiczny materiał , ale przede wszystkim cel jaki mają spełniać, a więc indywidualne wkładki korygujące , mające za zadanie jak największą korekcję wady, indywidualne wkładki termoformowalne z dynamicznym wspomaganiem trójwymiarowej pracy stopy, przeznaczone dla osób czynnych ,uprawiających sport z uwzględnieniem wad widocznych nie w momencie przeciążenia np. biegiem lub skokami.

I wreszcie wkładki indywidualne dla seniora, gdzie naszym celem jest zminimalizowanie skutków przeciążenia stóp , przywracając komfort i estetykę chodu.

 

Z jakimi problemami najczęściej spotyka się pan w swojej poradni ortopodologii dotyczącymi stopy seniora?

Najczęściej są to oczywiście Haluksy , bóle pięt i śródstopia, ostroga piętowa, częste obrzęki stawu skokowego, złamania zmęczeniowe kości śródstopia, bolesne odciski , młoteczkowate palce oraz coraz częściej tzw stopa cukrzycowa będąca konsekwencją zaburzeń krążenia u chorych na cukrzycę. Proszę pamiętać że bardzo często asymetria ustawienia stóp oraz ich choroby mają bezpośredni wpływ na stawy kolanowe, biodrowe, miednicę i kręgosłup, dlatego przyczyną np. operacji wymiany biodra lub bólów kręgosłupa, czy zniekształcenia kolan, są w wielu przypadkach zmiany w obrębie stóp.

 

Wiele starszych osób tłumaczy sobie że tak musi być i jest to naturalny i nieunikniony proces

I w zasadzie tak jest, w pewnych okolicznościach procesy zwyrodnieniowe stawów , przebyte lub aktualne choroby jak np. cukrzyca choroby naczyń , wieloletnie płaskostopie, są nieuniknione , jeśli jednak połączymy ze sobą odpowiednie, okresowe zabiegi fizjoterapeutyczne , ćwiczenia jakie zalecamy do domu, oraz codzienne stosowanie indywidualnych wkładek korekcyjnych to z pewnością ograniczymy destrukcyjne działanie czasu dając sobie komfort chodzenia mimo stwierdzonych wad.

 

POSŁUCHAJ WYWIADU