Problem ten dotyczy aż 70 procent kobiet rodzących naturalnie , w wielu przypadkach dolegliwość ta przechodzi samoistnie w okresie połogu , pozostałe przypadki wymagają jednak specjalistycznego  leczenia .  I znów należało by zacząć od  profilaktyki  mającej na celu przygotowanie mięśni dna miednicy w czasie ciaży do jak najszybszego przejęcia swoich funkcji po okresie porodu i w trakcie połogu. Rozciągnięte mięśnie dna miednicy zwłaszcza mięsień łonowo - guziczny który jest odpowiedzialny za zamykanie cewki moczowej podczas np, kaszlu kichania czy nawet śmiechu i w czasie wysiłku fizycznego nie jest w stanie skurczyć się na tyle aby wytrzymać nawet nie duże ciśnienie, nie można więc kontrolować tej czynności i często mocz wypływa samoistnie , bez wiedzy pacjentki

W jaki sposób możemy przygotować swoje mięśnie, aby zapobiec tym krępującym dolegliwością.

od około 7 miesiąca ciąży mogą Panie ćwiczyć mięśnie odpowiadające za stabilność czynności układu moczowego. To mięśnie dna miednicy nazywane mięśniami Kegla. Efektywność tych ćwiczeń zależna jest od poprawnego ich wykonywania, warto więc zwrócić się do swojego fizjoterapeuty celem uzyskania wskazówek co do rodzaju ćwiczeń , częstotliwości i poprawnego  ich wykonywania w ciągu dnia , proszę pamiętać że zarówno podczas ciąży jak i połogu i w trakcie karmienia piersią , nie powinny Panie zażywać żadnych leków czy suplementów. Zarówno w ciąży jak i w połogu decyzja o rozpoczęciu ćwiczeń powinna być skonsultowana z lekarzem prowadzącym ciąże.

Jeśli jednak zauważymy u siebie objawy wysiłkowego nie trzymania moczu po porodzie, to w jaki sposób możemy sobie z tym poradzić?

Oczywiście jak zawsze najważniejsza jest diagnoza którą stawia  lekarz prowadzący, jeśli jest to wysiłkowe nie trzymanie moczu spowodowane osłabieniem lub niewydolnością mięśni dna miednicy czyli mięśni Kegla to w pierwszej kolejności leczenie jest zachowawcze , i tu ogromną role odgrywają ćwiczenia i zabiegi rehabilitacyjne w tym, elektrostymulacja mięśni za pomocą niebolesnych impulsów elektrycznych wywołujących  skurcze mięśni dna miednicy, powodując zwiększenie ich napięcia spoczynkowego . W naszej poradni wykorzystujemy specjalistyczny sprzęt do stymulacji mięśni kegla , pracujący na bazie biofidbecu dzięki któremu Pacjentka wizualnie może ocenić czy napina dokładnie te mięśnie które odpowiadają za świadomą czynność oddawania moczu oraz z jaką siłą kurczą się te mięśnie. Rezultatem takiej terapii jest pewność że zawsze oddawanie moczu będzie czynnością świadomą wykonywaną wtedy kiedy Pacjentka chce , bez przykrych niespodzianek.

Z jakimi konsekwencjami musimy się liczyć jeśli zbagatelizujemy pierwsze objawy.

Możliwe że te wczesne objawy w okresie połogu miną samoistnie , jeśli jednak będą się one utrzymywały dłużej niż 1 miesiąca, konieczna jest konsultacja u ginekologa lub urologa celem zdiagnozowania przyczyny i ustalenia programu leczenia. Zwykle spotykamy się u tych Pacjentek z diagnozą wysiłkowego nie trzymania moczu i wprowadzamy leczenie fizjoterapeutyczne , tj ćwiczenia świadomego napinania mięśni kegla , zwiększanie napięcia spoczynkowego tych mięśni poprzez elektrostymulacje elektrodą dopochwową  a także izolowane pobudzanie mięśniówki pęcherza . Wszystkie te zabiegi mogą być stosowane przez Pacjentki w domu po udzieleniu  fachowego instruktażu przez przeszkolonego w tej dziedzinie fizjoterapeutę . Proszę pamiętać że jeśli poporodowe nieotrzymanie moczu utrzymuje się powyżej 6  miesiąca po porodzie to jest to wskazanie do zabiegu operacyjnego. Warto więc od początku nie bagatelizować tej dolegliwości.

Temat następnego spotkania

Czy wady stóp u dzieci i dorosłych mają wpływ na występowanie bólów i wad kręgosłupa.

 

POSŁUCHAJ WYWIADU